15 tipů na denní rituály, které vám pomohou upevnit zdraví

zdravi-ritualy-recepty-me-babicky

Berete své zdraví jako samozřejmost? Opravdu?

 

Představte si, že se jednoho krásného dne vzbudíte a zjistíte, že vás bolí nějaká část těla tak, že nemůžete vstát z postele. Nemůžete dokonce ani myslet na cokoliv jiného než na to, aby ta bolest ustala. Vaše plány jsou fuč, úplně mimo obzor. Najednou si uvědomíte, co vše jste měli na ten den naplánováno – a nemůžete to už udělat. Co musíte ten den zařídit či domluvit – a víte, že už to propásnete. Kolik cílů jste si chtěli ještě splnit – a najednou nemůžete. Že máte nějakou životní touhu – a už ani nemůžete vyjít ven a zrealizovat ji.

Lusknutí prstem a jste zase zdraví.

Pro mě osobně je tohle jedna z nejsilnějších představ, vždy, když si toto vzpomenu, je to ta NEJSILNĚJŠÍ MOTIVACE, proč vstát z postele a ještě jednou to zkusit. Zkusit to se životem a žít, jakoby to byl ten poslední den.

A zeptám se sama sebe: co chci ještě udělat a dává mi to smysl, abych s tím začala hned, než bude pozdě?

I proto píšu tento článek, chci vás inspirovat, abyste si uvědomili své zdraví a začali na něm pracovat třeba pomocí následujících tipů:

 

Začátek dne

1. Projevte vděčnost za to, že jste se mohli probudit zdraví do nového dne (1min)

Máte před sebou volný den a jste zdraví! Máte všechno! Cennost tohoto poznání si uvědomíte kdykoliv, kdy vás začne bolet třeba jen zub.

Poděkujte sobě, Bohu, vyšší moci:) za nový den, a nejlépe ještě v posteli si v duchu přehrajte, co dnes uděláte pro to, abyste v tomto dni pracovali smysluplně a dali ze sebe světu unikátní dárek, který potěší ostatní nebo jim pomůže.

Pracujte malými, ale jistými kroky na tom, aby vám váš život začal dávat smysl, a to tím, že budete provádět malé pozitivní činy vůči svému okolí (způsob vyjádření si zvolte sami). Snažte se, aby vám to vyvolalo dobrý pocit, buďte na to na sebe hrdí a tento pocit si uchovávejte během celého dne (postupně bude slábnout:).

2. Vypijte vodu s citronem jako první nápoj (1min)

Místo vody a snídaně můžete vypít i čerstvě vymačkanou či odšťavenou šťávu ze zeleniny a ovoce. Jde o to, abyste hodnotný nápoj přijali na prázdný a odpočatý žaludek, nastartujete a pročistíte si tak metabolismus pro celý den.

3. Krátká meditace (10min)

Meditace po ránu vám pomůže utřídit si denní priority v klidu. Tím, že budete mít čas na vlastní myšlenky, nebudete mít potřebu pak nad nimi levitovat v průběhu dne. Budete si tak moci dovolit jet na tzv. autopilota, stihnete, co potřebujete, v mnohem kratším čase, protože se nebudete zdržovat zbytečným přemýšlením nad naplánovanými činnostmi. Zároveň budete klidní, protože budete vědět, že se večer či ráno dostanete v klidu k tomu, abyste si přínos těchto činností zrevidovali.

Pokud máte více času nebo se vám chce, můžete si přidat ráno i kratší jógovou sestavu, v letních měsících krátký ranní běh a poté pozdrav slunci venku.

4. Připravte si vydatnou snídani a snězte ji v klidu. Pokud to nejde, vypijte aspoň zeleninovou šťávu (30min) 

Pokud máte chuť a jste zvyklí ráno snídat, najezte se, toto jídlo je nejdůležitější pro celý den. V chladnějších měsících je velmi vhodná teplá, vařená snídaně. Připravte si vývar či polévku, vajíčka se slaninou či ovesnou kaši s teplým ovocným kompotem.

U nás teplé snídaně moc zvykem nebývají, ovšem pro tělo jsou velmi podporující a zdravé. Samozřejmě, pokud nemíváte hlad, nenuťte se k jídlu.

5. Nachystejte si a snězte kapsle (doplňky stravy a vitamíny) na daný den (2min)

Doporučuji si doplňky stravy nachystat pěkně na jednu hromádku, abyste na nic nezapomněli, a z každodenní konzumace si udělat malý rituál, zvlášť, když víte, že se během dne už moc nenajíte nebo jíte stále to samé a chybí vám některé živiny. Pravidelným doplňováním látek pro tělo poznáte dlouhodobě úspěchy v podobě vyšší energie a menší náchylnosti k virózám.

Minimální denní dávky vitamínů a další užitečné doplňky stravy najdete ZDE.

 

V průběhu dne

6. Popíjení sypaného zeleného čaje 

Pravý zelený čaj je mocný antioxidant.

7. Odpočívejte či krátce spěte i během dne (30min)

Pokud můžete, dopřejte si to.

8. Relaxace očí (5min)

Vyberte si libovolný bod v úrovni očí, který budete sledovat po dobu několika minut. Upřete svůj pohled na tento bod a snažte se nemrkat. Postupně dochází k uvolnění těla i mysli. Toto cvičení má základ v józe, kde se pomocí něj učíme zpomalovat myšlenky, soustředit se a poté sbírat svou energii a mobilizovat ji do bodu.

9. Krevní oběh v pohybu (2min)

Zápěstí: opisujte dlaněmi kroužky tam a zpět, protahujte si zápěstí, zvlášť, pokud sedíte u počítače.

Kotníky: kroužete s nimi, stoupněte si občas na špičky, vyhnete se tak křečovým žílám

Ideálně během dne proveďte svíčku, stoj na hlavě:), opřete nohy o stěnu nebo cokoliv, co dostane vaše končetiny do opačné polohy tak, aby krev tekla směrem k srdci, a ne od něj. Ulehčíte tím a zregenerujete celý kardiovaskulární systém, který během dne dostává velmi zabrat (musí pumpovat krev do celého těla). Často na tuto maličkost zapomínáme.

10. Zastavte se a proskenujte si držení těla a dech (5min)

Narovnejte se, zatáhněte ramena dozadu, zastrčte břicho, bradu dozadu a hlavu rovně:) Jde o to, abychom srovnali své tělo a přestali ho samovolně nahýbat se, kam si zamane. Pokud cítíme stres, zpomalme dech. Dech je mocný nástroj zdraví, jež většina z nás nepoužívá.

11. Provoněné prostředí

Vůně působí na naši psychickou pohodu přímo magickým účinkem. Naprosto rychle vám navodí myšlenky, které si přejete, zbaví starostí celého dne, ale i pomohou léčit lehké fyzické nemoci jako kašel, rýmu či migrénu, vyčerpání. Podívejte se po bylinných vonných olejích na přírodní bázi, které můžete použít do aroma lampy či do koupele.

 

Konec dne

12. Pohybová aktivita jako přechod mezi pracovním a soukromým životem (30min)

Poté, co odejdete z práce, dejte si aspoň půlhodinu pohybu, než přijdete domů a začnete se věnovat soukromí. Sportovní aktivita je ideální k vyčištění hlavy i myšlenek, tento rituál vytvoří pomyslný předěl mezi povinnostmi a láskou. Pokud se vám nechce cvičit nebo chcete zůstat doma, můžete se věnovat stretchingu a protahování. Zvolte si např. na Youtube oblíbený trénink (je jich tam mraky a jsem si jista, že si vyberete) a snažte se ho dodržovat na denní bázi.

13. Vykartáčování pokožky nasucho, před sprchováním (5-10min)

Skvělá metoda, jak prokrvit a omladit významný čistící orgán těla, pokožku. Slibuji vám, že vám bude vděčná za vaši péči. Stačí, když ji nahou vykartáčujete suchou mycí bavlněnou žínkou či houbou – lufou, a to krouživými pohyby, od nohou nahoru, směrem k srdci. Obnovíte tak přirozeně její strukturu. Nejlepší je tento rituál před sprchováním.

14. Choďte spát denně ve stejnou hodinu

A ne později než ve 24h. Tohle je důležité.

15. Vypněte elektroniku min. 1hod před spaním

Ideální stav je, pokud ji nemáte ani v ložnici, a to včetně mobilního telefonu (na buzení lze použít budík;). Elektronika vysílá neviditelné elektromagnetické záření, které na nás působí a narušuje vlastní tělesnou energetiku. Brání hluboké regeneraci těla při spánku. Naopak ticho, klid a tma, pohodlná postel a stejná hodina usínání regeneraci podpoří. Uspořádání a prostředí ložnice má obrovský vliv na naše zdraví i psychiku, na schopnost a hloubku spánku a regenerace. Rozdíly v kvalitě spánku vám asi nemusím popisovat, až poznáte, co to je kvalitní spaní, nebudete chtít jinak:)

A ano, v té souvislosti ještě jeden tip – investujte do kvalitní matrace a polštáře! Tak, aby se tělo nepropadalo, včetně krku a horní části páteře, matrace i polštář by měly držet tělo v jedné rovině, ale zároveň se přizpůsobit jeho tvaru. Tip: zkuste jednou spát na zemi a bez polštáře. Pokud s tím budete mít problém či vás bude bolet nepřiměřeně tělo, máte problém. Vaše tělo si nejspíš zvyklo na špatné držení. Vhodné cvičení také je, že kdykoliv, kdy ležíte na zemi na zádech, snažte se přimáčknout k zemi celá záda. Ideálně mezi vašimi zády a zemí by neměla vznikat mezera, ale tělo by mělo být „připlácnuté“ k podložce. Toto je však pro řadu z nás problém, většinou pak pro lidi, kteří nemají rovnou páteř nebo se jim začíná křivit.

breakfast-tipy-na-zdraví

Dále velmi doporučuji v chladnějších měsících saunu aspoň 2 – 3x měsíčně. A občas zajít na nějakou tu masáž.

Tyto jednoduché věci můžete dodržovat prakticky všechny denně, i když nemáte po ruce ideální podmínky. Snažte se být láskyplní a vyhledávat pozitivní prostředí. Samozřejmě k tomu je super přidat i stravování a životosprávu, třeba podle tipů a receptů z mé knížky:)