Základní detoxikační kúry s vodou a zeleným čajem

detoxikace_vodou_tipy_zdravi

Na #Recepty mé babičky jsem se několikrát zmiňovala o detoxikačních postupech, které tvoří základ pro zdravé stravování a zdravější životní styl. Ráda bych je uvedla i zde pro ty z vás, kdo jste je ještě nečetli.

Pokud byste chtěli bližší specifikace postupů, další tipy na zajímavé zdroje a knihy, ze kterých můžete čerpat informace navíc, a máte zájem aktivně udržovat své zdraví, přihlašte se do komunity prostřednictvím emailu.

Zajistíte si tak přísun výzev k akci. Budou vám chodit upozornění, takže už na své zdraví nezapomenete 🙂

Kromě mých newsletterů, které získáte soukromě do emailu, tam budu vyhlašovat i sezónní aktivity a detoxikační kúry dle ročního období. Nemusíte tak myslet na termíny, protože budete ode mě dostávat připomínky, že je čas upravit si jídelníček nebo provést preventivní detox pro restart vaší imunity.

 

A nyní se už můžeme pustit do samotného popisu postupu detoxikace a její užitečnosti.

Co

Detoxikace neboli čištění organismu zevnitř je základní stavební kámen zdraví, který nám může velmi pomoci udržovat naše tělo a jeho imunitu v chodu. Funkčnost vnitřních orgánů má zásadní vliv na náš život. Proto je potřebujeme obnovovat a zbavovat přebytečné zátěže. Potřebujeme, aby nám sloužily co nejdéle. Takže je nebudeme zbytečně zanášet jídly, u kterých jsme zjistili, že nám nesvědčí. (A tyto preference se mohou v průběhu našeho života měnit.)

Očistu provádíme buď půstem jako takovým (vynecháváme po určitou dobu jídlo a veškeré nápoje kromě vody nebo zeleného / bylinného čaje). Tělo tak přimějeme k postupnému strávení všeho přebytečného.

Proč

Očistou organismu by mělo ideálně startovat každé naše rozhodnutí, že se začneme starat o své tělo, zdraví a imunitu. Je jedno, zda chceme začít s dietou nebo s kompletní změnou nebo úpravou stravy, přejít na jiný způsob stravování, vynechat určité druhy potravin atd. Je ale potřeba dostat z těla toxiny, škodliviny, zbytky nestráveného jídla, parazity, jedy, chemii 🙂

Často jde míra celkového zanesení organismu poznat na naší pleti. Její stav nám ukazuje, že našemu tělu nevyhovuje něco z toho, co v životě děláme. Různé druhy akné a pupínků mohou poukazovat na nutnost pročištění našich orgánů.

 

Dále můžeme poznat, že náš organismus je zbytečně zatížen, z celkové únavy a z nedostatku energie bez příčiny. Naopak vnitřní čistota společně s výživnou a zdravou stravou mohou být povzbuzením a podpůrnou vzpruhou naší životní energie, lehkosti a elánu.

Kdy

Větší očista se doporučuje provádět dvakrát do roka (na začátku jara a podzimu, kdy se výrazněji mění potřeby těla pro nadcházející období).

Osobně doporučuji, abyste si dali krátkou detoxikační kúru i poté, co se vrátíte ze vzdálenější destinace.

Důvodem je to, že naše tělo je přirozeně zvyklé na živiny a potraviny z podnebného pásma našeho narození. Některé druhy jídel, ovoce, zeleniny, které jíme v zahraničí, pro nás tak mohou být nevhodné, naše tělo je není zvyklé trávit  a využívat, dále mohou obsahovat látky nebo druhy parazitů, které jsou pro naše tělo škodlivé. Přestože místní jsou na tyto potraviny zvyklí.

Jak

Japonský autor Kacudzo Niši nastavil základní rituály, jejichž základem je, překvapivě, voda, která úžasně vymývá z našeho těla toxiny a usazeniny.

Při provádění rituálů je důležité i naše duševní nastavení. Doporučuje se přemýšlet během pití o vděku našim orgánům a vyjádřit v duchu díky našemu tělu, můžeme si představovat i symbolické pročišťování, když vodu polykáme a pouštíme ji tak rozprostřít se do celého těla.

Živou vodou nazýváme na 100°C převařenou vodu, která necháme odstát na pokojovou teplotu. Takto je zajištěna maximální čistota vody, bez nutnosti filtrace, která je vhodná pro tělo pro účely detoxikace.

Očištění těla vodou – základní rituál:

Trvání: 1 měsíc

Postup:

  1. týden: 1x denně sklenice živé vody (podle orgánových hodin nejlépe přesně v 7:00h ráno)
  2. týden: pauza
  3. týden: 1x denně sklenice živé vody
  4. týden: pauza

Vylepšení: přidání lněných semínek pro ještě lepší podporu trávení. (Je jedno, jestli použijeme hnědá nebo zlatá semínka.)

Postup:

Do oblíbeného hrnečku 🙂 si večer nasypeme lžičku lněných semínek a zalijeme je horkou vodou.

Necháme do rána semínka ve vodě vylouhovat a odstát na pokojovou teplotu.

Ráno na lačno „roztok“ vypijeme. (Dle chuti můžeme semínka scedit a nápoj dosladit např. medem.)

 

Detoxikační kúra zeleným čajem:

Trvání: 1 den (v době vašeho volna)

Postup:

  1. Ráno si uvaříme zelený čaj (1/4 lžičky sypaného čaje na jednu sklenici vody)
  2. Každé 4h pijeme čerstvě připravený zelený čaj
  3. Celý den nejíme

Kúru lze používat i při otravách jídlem, protože zelený čaj slouží jako přírodní antibiotikum a antivirotikum.

 

Pokud vás tyto tipy zaujaly a rádi byste se pustili aktivněji do porozumění vašemu zdraví, moc ráda vás uvidím v uzavřené FB skupině, která je určená primárně pro majitele mého ebooku a pro odběratele newsletteru. První ucelený návod, kde prozrazuji základní tipy a principy pro pevné zdraví, si můžete zakoupit TADY.

 

Držím vám palce při podpoře zachování vašeho zdraví.

Eva